مقالات

آشنایی با تست نفوذ پارافین و دستگاه‌های مرتبط با آن

مفاهیم اولیه آزمایش نفوذ پذیری پارافین

مفاهیم اولیه آزمایش نفوذ پذیری پارافین یا تست نفوذ پارافین

به کمک این آزمایش مقدار نفوذ سوزن استاندارد در موم‌های نفتی اندازه گیری می شود. هدف از اندازه گیری میزان نفوذ سوزن، تعیین قوام موم های مشتق شده از نفت است. قوام موم های نفتی روی ویژگی فیزیکی آن ها موثر بوده و این روش آزمایش بر اساس تخمینی تجربی از نفوذ سوزن در موم هایی با حداکثر نفوذ 250 کاربرد دارد. آزمایش نفوذ پذیری پارافین بر اساس استاندراد ASTM D1321 و استاندارد ملی INSO 22119 انجام می شود. روش انجام این آزمایش بسیار مشابه با استاندارد نفوذ پری قیر و مواد قیری به شماره ASTM D05 است.

مفاهیم اولیه آزمایش نفوذ پذیری پارافین

 

در استاندارد تست نفوذ پذیری در واقع عمقی که سوزن استاندارد با وجود فراهم بودن شرایط تعیین شده در استاندارد در موم نفتی نفوذ می کند به عنوان میزان نفوذ گزارش می شود. دستگاه های آزمایشگاهی تست نفوذ پذیری پارافین عمق نفوذ پذیری پارافین را بر حسب دهم میلی متر نمایش می دهد برای روشن شدن این مطلب اگر دستگاه میزان نفوذ را 120 نشان داد به این معناست که عمق نفوذ 12 میلی متر بوده است.

دستگاه تست نفوذ پذیری پارافین

همچنین دستگاه تست نفوذ پذیری پارافین به دستگاهی گفته می شود که میزان نفوذ سوز یا مخروطی استاندارد را با یک وزن مشخص در نمونه های نیمه مایع تا نیمه جامد موم های نفتی اندازه گیری می کند. نیروی نفوذ شامل جرم سوزن، پلانجر و وزنه‌ی 50 گرمی شامل جرم کل 100 گرم است.

در ابتدای آزمایش نفوذ پذیری پارافین، دمای نمونه حداقل باید 17 درجه سانتی گراد بیشتر از نقطه ماسیدگی یا نقطه ذوب آن نمونه گرم شود. سپس به کمک هوا و بعد در حمام آب به دمای تعیین شده در استاندارد می رسد. سوزن استاندارد باید به مدت 5 ثانیه تحت فشار 100 گرم در نمونه نفوذ کرده و میزان نفوذ بر حسب میلی متر گزارش می شود. قبل از نفوذ سوزن داخل نمونه مورد آزمون، نوک سوزن باید مماس با سطح نمونه بوده و دستگاه نفوذسنج میزان صفر را نشان دهد.

پس در واقع دستگاه باید به گونه ای تنظیم شود که مبدا شروع حرکت دستگاه از سطح تراز آزمونه باشد. سوزن آزمون نفوذ پذیری پارافین باید طولی معادل 83 میلی متر داشته باشد. نوک مخروطی با سطح مقطه 0.14 تا 0.16 میلی متر از دیگر ویژگی های ظاهری این سوزن است. در انتها سوزن باید 0.05 ± 2.5 گرم داشته باشد.

دستگاه تست نفوذ پذیری پارافین

 

دستگاه های مورد استفاده برای تست نفوذ پارافین

اساس کار در همه دستگاه های نفوذ سنج پارافین مطابق بر استاندارد بوده و همگی سعی بر فراهم کردن شرایط مورد نیاز آزمون را دارند. شرکت های سازنده با توجه به نیاز مشتریان قابلیت ها و ویژگی های متفاوتی را برای دستگاه های نفوذسنج خود در نظر می گیرند. برای بررسی دستگاه های نفوذسنج در ادامه به بررسی دستگاه های تست نفوذ پذیری ساخت گروه پارسیان تکنولوژی می پردازیم.

گروه پارسیان تکنولوژی گه در زمینه تولید دستگاه های آزمایشگاهی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی فعال بوده اقدام به طراحی و تولید دستگاه های نفوذسنج در دو مدل Pro و Full کرده است. در دستگاه تست نفوذ پذیری پارافین مدل Pro بدنه از فلزی با پوشش رنگ الکترواستاتیک بهره می برد که توسط فناوری برش لیزری ساخته شده است. ابعاد دستگاه در بزرگترین وجه خود به 62 سانتی متر می رسد و فضای نسبتا کمی را در آزمایشگاه به خود اختصاص می دهد.

این دستگاه دارای موتور اتوماتیک جهت انجام آزمون بوده و برای اندازه گیری میزان حرکت موتور که در واقع همان میزان نفوذ پذیری نمونه است از یک سنسور دیجیتال ثبت دامنه حرکت با دقت 0.1 میلی متر بهره می برد. وضعیت آزمون و نتیجه میزان نفوذ سوزن همگی روی یک صفحه نمایش گرافیکی 7 اینجی روی دستگاه و به صورت رنگی نمایش داده می شود.

دستگاه های مورد استفاده برای تست نفوذ پذیری پارافین

 

در مدل Full دستگاه تست نفوذ پارافین ساخت گروه پارسیان تکنولوژی سیستم Auto Calibration جهت تست دقت دستگاه بارزترین ویژگی اضافه شده به این دستگاه است. که علاوه بر دقت بسیار بالا تا حدود زیادی انجام تست را مبرا از وجود آزمایشگر و کاربر می کند. در انتهای آزمون تست نفوذ پذیری پارافین به کمک دستگاه تست نفوذ پذیری پرافین مدل Full می توان نتایج آزمایش را به صورت پرینت شده ارائه داد.

این امر توسط یک چاپگر تعبیه شده روی دستگاه انجام می پذیرد. هر دو مدل دستگاه توسط جعبه های چوبی  بسته بندی شده و در محل کارخانه تحویل مشتری می شود. لازم به ذکر است هنگام تحویل دستگاه آموزش جامع و کاملی از نحوه عملکرد آن به مشتری داده شده و با یک گواهینامه آموزشی رصلاحیت استفاده از دستگاه به خریدار اعطا می شود. دستگاه تست نفوذ پذیری توسط گروه پارسیان تکنولوژی به گونه ای طراحی و تولید شده اند که برای آزمون های تست نفوذ پذیری قیر و مواد قیر و همچنین برای آزمون نفوذ پذیری گریس و مواد روان کننده هم مورد استفاده قرار می گیرند.

برای هر کدام از این آزمون ها نیاز به مخروط یا سوزن استاندارد وجود دارد که توسط گروه پارسیان تکنولوژی قابل تامین است. تست نفوذ پارافین تجهیزات آزمایشگاهی