مقالات

معرفی اجمالی آزمون رنگ سنجی و دستگاه تست رنگ سنج

انواع دستگاه های مورد استفاده در تست رنگ سنج یا کالرمتر

مفاهیم اولیه تست رنگ سنج مطابق با استاندارد ASTM D1500

اندازه گیری رنگ فرآوردهای نفتی آن هم به صورت چشمی نیازمند ارائه و تدوین روشی استاندارد است. این روش استاندارد که با عنوان ASTM D1500 شناخته می شود در صنعت ملی مطابق با استاندارد ملی به شماره INSO 203 خواهد بود. فرآورده های نفتی بازه گسترده ای از روغن های روان کننده، روغن های انتقال حرارت، سوخت دیزلی، موم های نفتی و انواع این قبیل از محصولات را در بر می گیرد.

یکی از هدف های تعیین رنگ فرآورده های نفتی بررسی کیفیت محصول به صورت چشمی است. مشتریان یک فرآورده، به راحتی رنگ محصول را بازبینی و تا حدودی به کیفیت خلوص ماده تولیدی پی می برند. اگر محصول تولیدی دارای دامنه رنگ مشخصی باشد و توسط مشتری رنگ تشخیص داده شده خارج از بازه رنگی مورد تایید قرار بگیرد احتمال اینکه ماده تولیدی با نمونه های دیگری آلوده شده باشد وجود دارد. هر چند رنگ فرآوردهای نفتی معیاری دقیقی برای کنترل کیفیت یک محصول نیست.

مطالب مرتبط : نرمی قیر

مفاهیم اولیه تست رنگ سنج مطابق با استاندارد ASTM D1500

 

به صورت خلاصه روش تست رنگ سنجی نیاز به یک منبع نوری، ظرف آزمون و یک سری صفحات شیشه ای است. این صفحات شیشه ای که دارای رنگ هایی با درجه بندی 0.5 تا 8.0 هستند به عنوان مقیاس اندازه گیری رنگ نمونه کاربرد دارند. در دستگاه های رنگ سنج که به صورت کاملا دستی تست در آن ها انجام می شود یک محل قرارگیری ظرف نمونه و یک روزنه دید برای مطابقت دادن رنگ نمونه با صفحات شیشه ای رنگی وجود دارد. برای ظرف آزمونه می توانید از یک لوله شیشه ای شفاف استوانه ای شکل ته صاف با قطر داخلی 30 تا 33.4 میلی متر، ارتفاع 115 تا 125 میلی متر و ضخامت بدنه حداکثر 1.6 میلی متر استفاده کنید.

انواع دستگاه های مورد استفاده در تست رنگ سنج یا کالرمتر

در اینجا قصد داریم به بررسی دستگاه های رنگ سنج تولید «گروه پارسیان تکنولوژی» بپردازیم. دستگاه رنگ سنج، کالریمتر یا کالرمتر طراحی و تولید شده در این گروه فنی و مهندسی با توجه به قابلیت ها و ویژگی های هر دستگاه به دو مدل Eco و Full تقسیم بندی می شوند.  دستگاه رنگ سنج مدل Eco دارای یک سنسور دیجیتالی تشخیص رنگ محلول با دقت اندازه گیری 1 درجه است. این دستگاه از بدنه ای فلزی با پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای بهره می برد.

بدنه فلزی با برش لیزری مطابق با طراحی از پیش تعیین شده شکل گرفته و یک صفحه نمایشگر دیجیتال با ابعاد 3 اینچ روی بدنه خودنمایی می کند. ابعاد دستگاه در بزرگ ترین وجه آن کمتر از نیم متر بوده و فضای زیادی در آزمایشگاه یا محل کنترل کیفیت شما اشغال نخواهد کرد. دستگاه رنگ سنج گروه پارسیان تکنولوژی با تجهیزات جانبی در حالت بسته بندی شده وزنی معادل 8 کیلوگرم داشته و از لحاظ وزن و ابعاد یکی از بهترین نمونه های خود در بحث طراحی محصول است. به همراه محصول دفترچه راهنما و کارت گارانتی هم ارائه می شود.

انواع دستگاه های مورد استفاده در تست رنگ سنج یا کالرمتر

 

در مدل Full دستگاه رنگ سنج شرکت پارسیان تکنولوژی سنسوری با دقت اندازه گیری 0.5 درجه به کار رفته است. این سنسور دیجیتالی کنترل رنگ محلول، قابلیت اندازه گیری رنگ محلول از 0.5 تا 8 درجه را داشته و به کمک پرینتر تعبیه شده در دستگاه می توان نتیجه آزمایش را به صورت چاپ شده روی کاغذ برای ارائه گزارش در اختیار داشت.

مطالب مرتبط : تجهیزات آزمایشگاهی

دستگاه رنگ سنج مدل Full مانند مدل اقتصادی این محصول از بدنه فلزی با برش لیزری و پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای ساخته شده است. همچنین ابعاد آن در بزرگترین بُعد دستگاه کمتر از نیم متر بوده اما به دلیل وجود امکانات بیشتر وزن بسته بندی آن معادل 12 کیلوگرم است. لازم به ذکر است هر دو مدل دستگاه رنگ سنج ساخت گروه پارسیان تکنولوژی از روش استاندارد ASTM D1500 و ASTM D938 تبعیت کرده و مطابق با استاندارد ملی تعیین رنگ فرآوردهای نفتی به شماره INSO 203 تست رنگ سنجی را انجام می دهند.