مقالات

آزمون خوردگی نوار مس ، دستگاه‌ها و کاربرد آن در صنعت

مفاهیم و اصول اولیه آزمون خوردگی نوار مس

مفاهیم و اصول اولیه آزمون خوردگی نوار مس

هدف از تدوین استاندارد آزمون خوردگی نوار مس بررسی میزان خورندگی فرآوردهای نفتی مایع و حلال ها در شرایط معین است. این استاندارد که با عنوان ASTM D130 شناخته می شود برای فرآورده های فراری تعریف شده که در دمای 37.8 درجه سانتی گراد، فشار بخاری معادل 124 کیلو پاسکال داشته باشند. برای فرآورده هایی که فشار بخاری بالاتر از 124 کیلو پاسکال دارند آزمون خوردگی آن ها باید مطابق با استاندارد ISO 6251 و برای روغن های عایق الکتریکی باید طبق استاندارد ISO 5662 انجام شود.

دمای تست خوردگی نوار مس برای سوخت های هواپیما در 100 درجه سانتی گراد و برای بنزین ها در دمای 40 درجه سانتی گراد انجام شده که در ظرف تحت فشار مورد آزمایش قرار می گیرند. سایر فرآورده های مایع باید در دمای 50 و 100 درجه سانتی گراد یا بالاتر در لوله تحت آزمون خوردگی بررسی شوند. مدت زمان با توجه به نوع فرآورده متفاوت بوده و برای هر طبقه از فرآورده ها ممکن است بیشتر از یک یا چند شرط زمانی وجود داشته باشد.

برای اندازه گیری میزان خوردگی تیغه های مس در پایان آزمایش یک صفحه آلومینیومی به عنوان مرجع وجود دارد که تمامی رنگ های احتمالی حاصل از آزمایش با تکنولوژی چاپ چهاررنگ روی آن صفحه چاپ شده و به نوعی افزایش درجات تیرگی و خوردگی را نشان می دهد. این صفحه آلومینیومی جهت حفاظت از تغییر رنگ در یک محفظه پلاستیکی نگهداری می شود.

مفاهیم و اصول اولیه آزمون خوردگی نوار مس

 

برای آزمون خوردگی نوار مس حداقل 30 میلی لیتر از مایع مورد آزمون باید در لوله آزمایش وجود داشته باشد. شرط مهم و ضروری مقدار فرآورده تحت آزمایش این است که میزان ریخته شده در لوله آزمایش (جار شیشه ای) باید حداقل 5 میلی متر بالاتر از تیغه مسی باشد. لازم به ذکر است فرآورده های مورد آزمون بایددر بطری های تیره و تمیز یا ظروفی که روی ویژگی های خورندگی ماده بی تاثیر هستند نگهداری شوند.

مطالب مرتبط : نرمی قیر

بطری و ظرف های پلاستیکی برای بعضی از فرآورده ها با فراریت پایین مناسب هستند اما توصیه می شود مورد استفاده قرار نگیرند بخصوص برای بنزین ها. یکی از مهم ترین نکات در نگهداری فرآورده های مورد آزمون این است که به هیچ عنوان از ظروف دارای روکش قلع استفاده نکنید. ظروف نگهدارنده دارای روکش قلع به شدت به خورندگی نمونه مورد آزمون کمک می کنند. برای آزمون خوردگی نوار مس تجهیزاتی مورد نیاز بوده که از طریق منوی تجهیزات آزمایشگاهی می توانید به این تجهیزات دسترسی داشته باشید.

از تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز می توان به مواد ساینده، سنباده کاغذی یا پارچه ای، پودر سیلیکون کاربید با اندازه 105 میکرومتر، پنبه جاذب (نوع تجاری آن مناسب بوده ولی در دسترس ترین نوع پنبه از اقسام طبی آن است)، ترمومتر 12C، انبرک و حلال شست و شو اشاره کرد.

دستگاه های تست نقطه ریزش مورد استفاده در صنعت

 

دستگاه های تست نقطه ریزش مورد استفاده در صنعت

دستگاه های تست خوردگی نوار مس مورد استفاده در صنعت در مدل های متفاوتی وجود دارند. در گروه پارسیان تکنولوژی دستگاه های طراحی و تولید شده برای آزمون خوردگی نوار مس با توجه به قابلیت ها و امکانات به سه مدل Basic، Eco و Pro تقسیم بندی می شوند. دستگاه تست خوردگی نوار مس مدل Basic از بدنه فلزی ساخته شده است. بدنه فلزی دستگاه به روش لیزری برش داده شده و با رنگ الکترواستاتیک کوره ای پوشیده می شود.

برای تشریح ابعاد دستگاه می توان گفت بزرگ ترین بُعد آن از نیم متر کمتر بوده و فضای زیادی در آزمایشگاه شما اشغال نمی کند. این دستگاه از دمای محیط تا 110 درجه سانتی گراد قابلیت تامین شرایط آزمایش را دارد. برای تنظیم دمای هیتر دستگاه از کنترلر دیجیتال می توانید استفاده کنید که توسط ترمومتر دیجیتال دمای دقیق آن روی صفحه نمایش قابل رویت است. این صفحه نمایش 3 اینجی و از نوع گرافیکی دیجیتال بوده و در کنار آن کلیدهای کنترل توان هیتر وجود دارد. در مدل Eco دستگاه تست خوردگی نوار مس می توان به دو محفظه انجام تست، پمپ دمنده اتوماتیک و سنگ هوای نرمال اشاره کرد.

تست نقطه ریزش مورد استفاده در صنعت

 

دو محفظه انجام تست، پمپ دمنده اتوماتیک، سنگ هوای معمولی، پمپ بارگیری پارافین و پمپ تخلیه پارافین از بارزترین ویژگی های دستگاه تست خوردگی نوار مس مدل هستند که توسط گروه پارسیان تکنولوژی طراحی و تولید شده است. پارسیان تکنولوژی دستگاه تولیدی خود را بر اساس استاندارد بین المللی ASTM D130 و با توجه به شرایط آزمون تدوین شده طراحی میکند.

این گروه فنی و مهندسی با آزمون و خطاهای متعدد به بهینه ترین شکل ممکن کارایی دستگاه را ارتقا داده است. لازم به ذکر بوده به کمک دستگاه های مدل Eco و Pro می توان تست خوردگی ضدیخ را انجام داد. روش انجام آزمون خوردگی ضدیخ طبق استاندارد ASTM D1384 خواهد بود و به کمک این دستگاه تنها نیاز به تهیه ست تجهیزات آزمایشگاهی مرتبط با این آزمون را دارید. برای تهیه ست لوازم خوردگی ضدیخ مطابق با استاندارد بین المللی ASTM D1384 و ASTM D1176 می توانید به منوی تجهیزات آزمایشگاهی مراجعه فرمایید.