ضد کف یا آنتی فوم چیست؟

ضد کف یا آنتی فوم به موادی شیمیایی می گویند که باعث کاهش حجم یا ازمیان رفتن کف هایی که در حین اجرای فرایندهای مختلف شکل میگیرد، می شود. برای مثال در فرایند های شیمیایی دلایل استفاده از آنتی فوم ها جلوگیری از سرریز شدن یا نقص در پوشش های سطحی و مشکلات اینچنینی می باشد. در ادامه ی این متن شما رو با انواع ضد کف ها و کاربردشان آشنا خواهیم کرد.

جهت اطلاع از قیمت و نحوه سفارش ضدکف می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.  

ضد کف یا آنتی فوم چیست؟

کف چیست و چگونه بوجود می آید؟

حضور پایدار گاز در سطح مایع را کف یا فوم می گویند که به شکل حباب در حضور عوامل کفزا نمود پیدا می کند. بدترین نوع کف، کف شناور روی مایعات می باشد. بوجود آمدن کف در سطح مایع ممکن است که باعث بوجود آمدن مشکلات همچون سرریز شدن مخزن و استخر شود که یک نگرانی ایمنی می باشد. دلیل بوجود آمدن کف یا فوم ورود گاز به مایعات می باشد

پیدایش و تاریچه آنتی فوم یا ضد کف

ابتدا مختصری از تاریخچه ضد کف را توضیح میدهیم و سپس به سراغ بررسی کاربردهای آن خواهیم رفت،  نخستین آنتی فوم ها برای از میان بردن حباب های سطح مایع استفاده می شدند و از موادی چون نفت سفید، روغن مازوت و فرآورده های روغن سبک ساخته شده بودند، این ضد کف ها برای افزایش کارایی محصولات نفتی مفید و کاربردی بودند، اما بخاطر هزینه بالا صرفه اقتصادی نداشتند.

نحوه عملکرد دیفومر M&Z

نحوه عملکرد آنتی فوم (ضد کف)

بر اساس آنچه در منابع علمی و کتب و مقالات آمده است عملکرد ضد کف به مواد نا محلول آن بر می گردد. به طور مثال در برخی مراجع گزارش شده است که روغن های محلول عملا عملکرد کفزا داشته و مناسب استفاده به عنوان ضد کف نمی باشند. به طور کلی مکانیسم رایج مورد مطالعه در این زمینه به این صورت است که روغن سیلیکون یا همان پلی دی متیل سیلوکسان بر روی سطح مایع ایجاد پل کرده و ذرات آب گریز سیلیکا به کمک این PDMS باعث پارگی سطح فیلم و عبور هوا از درون مایع بدون تشکیل کف می گردد. در حدود 6 دهه قبل اورز و ساترلند مکانیسم پخش مارانگونی را برای عملکرد ضد کف پیشنهاد کردند. هرچند ادعاهای بسیاری بصورت تجربی ارائه شد که این مکانیسم را تضعیف کرد. در واقع، مکانیسم گسترش مارانگونی از لحاظ کاربردی محدود است چرا که صرفا یک اثر گذراست. به طور کلی مکانیسم های بسیاری برای عملکرد کف زایی و کف زدایی برای آنتی فوم ها ارائه شد.

عملکرد موثر ضد کف توسط روغن ها به خصوص روغن های سیلیکونی مستلزم آن است که ذرات آنتی فوم توسط سطح مشترک آب و روغن جذب و یا با استفاده از خاصیت مویینگی به سطح ماده کف زا برسد.

حضور مواد با خاصیت کف زدایی بروی سطح سیال کف کننده (هرچند نازک) باعث تغییراتی از جمله بر روی کشش سطحی می شود که به همین منظور عمل کف زایی را حذف یا تضعیف می کند.  از سوی دیگر ذرات روغن موجود در ضد کف قبل از رسیدن به سطح آب و هوا تمایل دارند فوم های موجود در لایه پلاتو را به طور کامل از بین بده و به سطح مشترک آب و هوا برسند.

به طور کلی به نظر می رسد حضور پلی دی متیل سیلوکسان بصورت امولسیونی در حضور ذرات جامد آبگریز سیلیکا از جمله نانو سیلیکا می تواند عملکرد آنتی فوم یا همان ضد کف را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. به همین جهت در ضد کف های تولید گروه پارسیان به خصوص در نمونه NANO M&Z علاوه بر استفاده از روغن های حاوی سیلیکا از نانو ذرات موثر و آبگریز سیلیکا نیز استفاده گردیده است که باعث عملکرد فوق العاده در فرآیند ضد کفی و همینطور باعث ارتقا سطح کیفیت محصولات در بسیاری از صنایع می شود.

معرفی انواع ضد کف

معرفی انواع ضد کف

ضد کف سیلیکونی

ضد کف سیلیکونی ماده ای بر پایه ی پلیمرهای سیکیلونی هست، که به شکل روغن و یا امولسیون های پایه آب تولید می شوند. این نوع از آنتی فوم از پخش شدن یک سیلیس آبگریز در روغن سیلیکون بوجود آمده است.

ضد کف غیر سیلیکونی

آنتی فوم غیر سیلیکونی همانگونه که از نامش پیداست ماهیتی غیر سیلیکونی دارد، به این معنی که در ترکیبات این نوع از آنتی فوم ها مدل های مختلف روغن های گیاهی، معدنی مانند روغن نباتی، روغن سفید و یا هر مدل روغن دیگری به غیر روغن سیلیکونی یافت می شود. در نظر داشته باشید دسته ای دیگر از این آنتی فوم ها پایه شیمیایی اسید چرب و یا الکل های چرب می باشند، این نوع از ضد کف غیر سیلیکونی آمیخته ای از روغن معدنی سبک و سورفاکنات عای غیریونی می باشند.

ضد کف الکلی

ضد کف الکی ماده ای قدرتمند بر پایه ی اسید چرب می باشد، در واقع نوعی آنتی فوم فاقد سیلیکون هست که خاصیت کنترل کف دارد. این نوع از آنتی فوم ها فاقد هر گونه اثر جانبی می باشند.

کاربردهای مختلف ضد کف در صنایع مختلف

کاربرد ضد کف های M&Z در صنایع نساجی و چرم سازی

یکی از موارد کاربرد آنتی‌فوم سیلیکونی در صنایع نساجی و چرم سازی است. از جمله این موارد می توان به کاهش قدرت کف زایی در قسمت پردازش نساجی و چرم اشاره کرد، علاوه بر آن در صورت کف زایی سیستم با بهره وری بهتری باعث از بین رفتن سریع آن می شود. علاوه بر آن این آنتی فوم سرعت واکنش و پردازش سیستم تا حد قابل قبولی افزایش می دهد. از سوی دیگر آنتی فوم های سیلیکونی میزان مصرف آب و مواد شیمیایی و در برخی موارد میزان رنگ مصرفی را کاهش داده و با توجه به میزان مصرف دیفومر M&Z صرفه اقتصادی بالایی ایجاد می کند.

یکی از مشکلات پیشروی صنعتگران عرصه نساجی و چرم سازی، مشکلاتی است که از بابت دمای بالای فرآیند و شوک‌های حرارتی ایجاد می‌شود (لکه زایی) که آنتی فوم های سیلیکونی M&Z با توجه به سنتز و تولید در دمای بالا این مشکلات را نیز پوشش داده و بهترین نحو عمل می کنند.

انحلال پذیری بالای این ضد کف‌ها در سیستم های آبی باعث عملکرد فوق العاده و پایدار (در مدت زمان های طولانی) شده و معضلات ناشی از عملکرد گذرای محصولات را کاهش می دهد. استفاده از ضد کف M&Z در صنایع نساجی تایید شده و مشتریان خاص خود را دارد که علاوه بر کیفیت محصول، قیمت آن نیز به لحاظ اقتصادی باعث ایجاد جذابیت مصرف و افزایش راندمان تولید می گردد.

نکته پایانی و حائز اهمیت در رابطه با استفاده ضد کف های M&Z در صنایع نساجی و چرمسازی، سازگاری مناسب این آنتی فوم ها با محیط زیست و عملکرد خنثی آن به لحاظ شیمیایی می باشد.

 •  تولید مواد غذایی
 • ساخت مواد شیمیایی
 • جوهر چاپ
 • تولید رنگ و ترکیب رنگ
 • پساب ها
 • محیط های زیرزمینی و کاوش های زیرزمینی
 • ساخت گل حفاری
 • تولید آسفالت
 • تولید و ساخت رنگ
 • تصفیه آب و فاضلاب شهری و صنعتی
 • تهیه لوازم بهداشتی
 • تولید ضد یخ

مهم ترین ویژگی های ضد کف M&Z کدامند؟

مهم ترین ویژگی های ضد کف M&Z کدامند؟

آنتی فوم ویژگی‌های زیادی دارد که در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های ضد کف را برای شما معرفی می‌کنیم.

میزان تزریق پایین ضد کف M&Z

از جمله عوامل بسیار مهم در ضدکف های سیلیکونی، میزان تزریق آن در محصول است. به طوری که اگر میزان تزریق آنتی فوم های سیلیکونی در محصول تولیدی بالا و اثرگذاری آن پایین باشد باعث ایجاد تغییرات فیزیکی و شیمیایی در فرآیند و همینطور محصول نهایی می گردد. برای مثال تزریق ضد کف سیلیکونی در روغن های پایه باعث ایجاد تغییر رنگ (کدورت) و همینطور تغییر در گرانروی آن می شود. از این رو ضد کف های M&Z با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و استفاده از مواد ترکیبی و نانو مواد میزان تزریق را در نمونه های خود، بر اساس میزان قیمت نهایی محصول، حدالامکان کاهش داده است تا علاوه بر عملکرد بسیار قوی، مشکلات ایجاد شده در صورت تزریق بیش از حد آنتی فوم را به حداقل برساند.

خنثی بودن آنتی فوم M&Z

به لحاظ ساختار شیمیایی محیط های آنتی فوم ها در برخی مواقع یونیک و اسیدی و بازی می شود که هرچند در برخی صنایع مورد اقبال می باشد لیکن در بسیاری از صنایع دیگر باعث بروز مشکلات فراوان در محصول نهایی و حتی در ابزارآلات و تجهیزات صنعتی می گردد. ضد کف های M&Z به لحاظ ساختار شیمیایی خنثی است و به ترکیبات موجود در اطراف خود آسیبی وارد نمی کند. همچنین pH تمام ضد کف های M&Z در بازه 6 تا 7 بوده که نشان دهنده خنثی بودن این آنتی فوم ها به لحاظ اسیدیته می باشد.

انحلال پذیری بسیار بالای ضد کف M&Z در آب

یکی دیگر از خواص بسیار مهم آنتی فوم های سیلیکونی، میزان و سرعت انحلال آن ها در آب می باشد. گرانروی آنتی فوم های سیلیکونی در برخی موارد سرعت انحلال آن ها را کاهش می دهد. از سوی دیگر استفاده از مواد شیمیایی نامناسب در برخی از ضد کف های سیلیکونی باعث کاهش سرعت و میزان انحلال آن ها می گردد. با توجه به بهینه سازی صورت گرفته در ضد کف های M&Z سرعت و میزان انحلال آن ها در آب بسیار بالاست. حتی در مدل آنتی فوم سیلیکونی M&Z 100 که نمونه اقتصادی گروه پارسیان تکنولوژی می باشد، با تغییرات صورت گرفته در مواد و غلظت آن میزان انحلال و سرعت آن بسیار بالا بوده و مورد رضایت مشتریان می باشد.

ارزندگی اقتصادی ضد کف M&Z

از دیگر موارد مهم در انتخاب یک آنتی فوم سیلیکونی مناسب، بحث اقتصادی آن است. در بازارهای جهانی عمده ترین بخش هزینه این ضد کف ها را قیمت جهانی پلی دی متیل سیلوکسان تعیین می کند. ضد کف های M&Z با توجه به نیاز صنایع مختلف در 4 نمونه تولید شده است که بر اساس میزان مواد فعال قیمت های متفاوتی دارند که علاوه بر رقابت با آنتی فوم های معتبر خارجی به لحاظ کیفیت، می تواند به لحاظ قیمت با نمونه های چینی و داخلی رقابت نماید.

عدم تاثیرگذاری فیزیکی و شیمیایی ضد کف های M&Z

همانطور که پیشتر اشاره شد، از ایرادات وارد بر آنتی فوم های سیلیکونی، ایجاد تغییرات فیزیکی و بعضا شیمیایی در ترکیبات محصول نهایی می باشد. برای مثال ایجاد کدورت در آب و روغن، ایجاد لکه در سیستم های رنگرزی و نساجی و دیگر مشکلات ناشی مرتبط با ترکیبات ضد کف های سیلیکونی. در حالیکه ضد کف های سیلیکونی M&Z با حداقل تغییرات ایجاد شده به لحاظ فیزیکی و شیمیایی وارد بازار شده اند که حس مثبتی در بازار هدف خود ایجاد نموده اند.

جهت اطلاع از قیمت و نحوه سفارش ضدکف می توانید با واحد بازرگانی گروه پارسیان تکنولوژی تماس بگیرید.